DİKKAT EKSİKLİĞİ PROGRAMI

DİKKAT EKSİKLİĞİ PROGRAMI
Image
İstanbul Haliç Üniversitesi Onaylı Sertifika.
Image
E-Devlette Görüntülenebilen Sertifika.
Image
Uluslararası Akreditasyona Sahiptir.

DİKKAT EKSİKLİĞİ PROGRAMI

DİKKAT EKSİKLİĞİ PROGRAMI

 

DİKKAT EKSİKLİĞİ EĞİTİM PROGRAMI

Günümüzde hızla artış gösteren dikkat eksikliği ve hiperaktivite sorunları aile ve çocuk arasında ilişkilerin yıpranmasına, gerginliklerin artmasına neden olmakta ve ilişkilere zarar vermektedir.

Zirve Online  tarafından hazırlanan Online Dikkat Eksikliği Eğitim Programı ile çocuğunuzun gelişimsel ve psikolojik ihtiyaçlarına yönelik ihtiyaçların karşılanması hedeflenmektedir.

 

Dikkat Eksikliği Nedir?

Tıp alanında dikkat eksikliği ve hiperaktivite (aşırı hareketlilik) bozukluğu kısaca DEHB olarak geçer.

DEHB; zihinsel, akademik, öğrenme sorunları ile birlikte davranış ve duygusal problemleri de içine alan geniş bir kavramdır.

Çocuklar üzerinde dikkat ve algı konusunun iyi bir şekilde gözlemlenebilmesi için bazı değerlendirme araçlarını bilmek ve bunları doğru bir şekilde kullanabilmek gerekir. İyi bir gözlem sonucu değerlendirerek uygulanan bu testler sayesinde çocuklarınızın gelişimini takip etmek önemli bir fark yaratır.

Değerlendirme araçlarını kullanabilmek adına yeterli bilgi ve beceriye sahip olmak sorunların çözülmesinde büyük bir önem taşır.

 

Dikkat Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir?

Dikkat eksikliğinin nedenleri arasında kalıtım, duygusal travma, kafa darbesi gibi nedenler olabileceği gibi geçirilen ateşli havale ya da zorlu bir doğumda yer alabilir. Anne sütünün yeteri kadar alınamaması ya da hiç almamakta dikkat eksiliğinin oluşmasında önemli bir etkendir. Yetiştirilme tarzı ile birlikte çevresel faktörlerde dikkat eksiliğinin oluşmasına neden olabilmektedir.

 

Programın Amacı

Bu program;   alanında kendini geliştirmek isteyen uzman, öğrenci ya da mezunlara yönelik olarak sorun ile baş etme yolları hakkında bilgilendirme sağlamak amacıyla hazırlanmıştır.

 

Kimler Dikkat Eksikliği Eğitimini Alabilir?

Psikologlar, psikolojik danışmanlar, sosyal hizmet uzmanları, okul öncesi veya anaokulu öğretmenleri, sınıf öğretmenleri, psikiyatri hemşireleri ile birlikte sosyoloji, psikoloji, özel eğitim, çocuk gelişim, tıp, hemşire öğrencileri veya mezunları bu eğitimi alabilir. Çocuklarla çalışan ve kendini bu alanda geliştirmek isteyen lisanslarında son sınıf öğrencisi olanlar, öğretmenler ve uzmanlar içinde uygundur.

 

Dikkat Eksikliği Eğitiminin İçeriği

Online Dikkat Eksiliği Eğitim Programı’nda çocuk ve yetişkinlerin dikkat, algı ve psikomotor gelişimlerinin değerlendirilmesini sağlayan testlerin tanıtımı, nasıl uygulanacağı ve raporlamanın nasıl yapılması gerektiği ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Eğitim içeriğinde Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğunun (DEHB)Tanımı ve Özellikleri, temel belirtileri, çocuk üzerindeki etkileri, risk faktörleri, tipleri, olumlu yönleri, yaklaşım biçimleri, tedavi yöntemleri gibi konular yer almaktadır.

 

Dikkat Eksikliği Eğitiminin Avantajları

Online Dikkat Eksikliği Eğitimi’ni tamamlayan aday; dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun (DEHB) tanımını rahatlıkla yaparak karşında yer alan çocuğun özelliklerini bilinçli bir şekilde tanımlayabilir. DEHB’ın belirtilerini bilir ve çocuk üzerindeki etkilerinin farkındadır. DEHB’ın çocuk üzerindeki olumlu ve olumsuz yönlerini bildiği için doğru yaklaşım biçimini kullanır ve sorun tiplerini bildiği içinde problemi çözmede akılcı çözümler üretir. Tedavi yöntemleri hakkında bilgi sahibi olunduğu içinde çocuk ve ebeveynlerine yardım alabilecekleri kişi veya kurumlara doğru yönlendirmeleri yapar.

 

Online Dikkat Eksikliği Eğitiminin Avantajları Nelerdir?

- Bilgisayar başında, zaman ve mekâna bağlı olmadan eğitim alma imkanı

- Sosyal hayatı etkilemeden kariyerde gelişim sağlaması

- Uzaktan eğitim sistemine giriş yaparak istenilen zaman ve yerde eğitim kolaylığı

Haliç Üniversitesi Sertifika Örneği

Zirveonline Eğitim Kurumları Haliç Üniversitesi Sertifika Örneği

Kurum Sertifika Örneği

Zirveonline Eğitim Kurumları Sertifika Örneği


Diğer Eğitimler